Vysokoškolský umelecký súbor TECHNIK

Vysokoškolský umelecký súbor TECHNIK

Folklórny súbor Technik STU sa radí medzi najstaršie folklórne súbory na Slovensku. Vo svojej tvorbe sa zameriava na scénické spracovávanie slovenského ľudového dedičstva, a to v podobe zvykov, piesní, hudby, tancov i krojov.

Od svojho vzniku absolvoval súbor viac ako 2000 vystúpení na rôznych folklórnych podujatiach doma i v zahraničí. Medzi najvýznamnejšie sa bez pochyby radí účasť na medzinárodnom festivale v Orlande na Floride v roku 2000, kde sme počas 14 dní stihli odvystupovať neuveriteľných 43 predstavení. Súbor doposiaľ spracoval a vydal tiež 4 hudobné CD nosiče – Tancujte mládenci / 2018/ Z albumu /2012/, Šinuli sa mládenci /2009/ a V našom dvore /2003/ – pod režijnou a umeleckou taktovkou Štefana Molotu.

 

Vysokoškolský umelecký súbor TECHNIK Slovenskej technickej univerzity v Bratislave vznikol v roku 1953. Postupne sa v ňom vytvorili tri samostatné umelecké telesá – Folklórny súbor, Komorný orchester, Spevácky zbor .

Folklórny súbor – jeho cieľom je udržiavať, pestovať a scénicky rozvíjať slovenské folklórne tradície. Spracováva folklór z rôznych oblastí Slovenska. Vo svojej tvorbe kladie dôraz na zachovanie lokálnych a regionálnych špecifík jednotlivých tradičných prejavov.

Komorný orchester – tvoria mladí ľudia, ktorých spája láska k hudbe a považujú ju za dôležitú súčasť svojho života. Orchester tvorí približne 20 hudobníkov v nástrojových skupinách: 1. a 2. husle, viola, violončelo a kontrabas.

Spevácky zbor – sa vydal na vlastnú sólovú cestu v roku 1956 Všetko sa to začalo ľudovou piesňou, od ktorej sa postupne technikársky repertoár rozvíjal smerom k náročnejším polyfonickým skladbám a dielam súčasnej hudobnej tvorby.

V súčasnosti má súbor 68 členov. Všetky tri zložky tvoria mladí ľudia, prevažne študenti a absolventi bratislavských vysokých ale aj stredných škôl, ktorých spája láska a obdiv k folklóru,spevu a hudbe.

Reklamný priestor

leave your comment


Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.