sobi.eco – Ekologické a eticky vyrobené obaly

sobi.eco – Ekologické a eticky vyrobené obaly

Prečo by malo toľko zničeného a nevyužitého šatstva skončiť v spaľovni a na nelegálnych skládkach? Túto otázku sme si položili pred dvomi rokmi a začali sa zaoberať tým, ako využiť nepotrebné oblečenie a vyrobiť z neho krásne produkty, ktoré budú ľuďom ďalej slúžiť. Oblečenia je na svete toľko, že ho nedokážu využiť ani charitné sklady a ľudia v núdzi, ktorí do nich prichádzajú. V dnešných dňoch nakupujeme o 400% viac módnych kúskov, ako tomu bolo 20 rokov dozadu. Ani značky, ktoré nám dovolia priniesť staré oblečenie naspäť do obchodu, nedokážu oblečenie znovu využiť. Recyklujú z neho iba 0,1 %. Šatstvo, ktoré už viac nechceme a darujeme, je často krát vyžmolkované, roztrhané či inak znehodnotené. Nikto ho už viac nechce. Toto oblečenie navyše znečisťuje prostredie, v ktorom žijeme. Znečisťujeme ho nadmernou výrobou (chemikáliami, odpadom celkovo), no i nekontrolovanou spotrebou.

Sobi.eco ručne vyrobené obaly z recyklovaného šatstva a plastových fliaš.

 

Rozhodli sme sa túto skutočnosť zmeniť, aspoň tak, ako vieme, tam, kde môžeme. Začali sme dizajnovať obaly z recyklovaných textílií a hľadali sme vhodné spôsoby na jeho kombináciu a využitie. Po mnohých mesiacoch premýšľania a hľadania najlepších riešení sme prišli s našim prvým prototypom vyrobeným zo 100% recyklovaného textilného odpadu. Nechceli sme však zadať výrobu niekam do Ázie, ale našou činnosťou podporiť sociálne a zdravotne znevýhodnených ľudí na Slovensku. Rozhodli sme sa teda umiestniť našu výrobu do chránených dielní, sociálnych podnikov či dielní, ktoré poskytujú prácu v oblastiach s vysokou nezamestnanosťou. Aktuálne spolupracujeme s dvomi dielňami a budeme radi, ak sa nám podarí v budúcnosti spoluprácu rozšíriť a podporovať tak ďalších ľudí.

Sobi.eco ručne vyrobené obaly z recyklovaného šatstva a plastových fliaš. V roku 2017 nás vybrali na podujatí UNLEASH Laboratory v Dánsku ako jeden zo 197 najlepších projektov zo sveta zameraných na udržateľné riešenia. O niečo neskôr, v decembri 2017, sme vyhrali súťaž OpenMaker a mohli začať rozvíjať našu myšlienku naplno. Vďaka úvodnému grantu zo súťaže sme dokázali vybaviť dielne potrebnou technológiou a vyvinúť prvé dva produkty z recyklovaných textílií v kombinácii s recyklovanými plastmi.

Svojou činnosťou chceme prispieť aj k zvyšovaniu povedomia o zodpovednej výrobe a spotrebe, a našej planéte, ktorá má len obmedzené zdroje. Máme vôľu hľadať riešenia, ktoré prinášajú človeku úžitok i radosť. Na našich produktoch spolupracujeme s dizajnérmi a dizajnérkami, ako aj inými odborníkmi. Premeniť potenciálny odpad na niečo užitočné je malý zázrak. Vo svete však môžeme vidieť čím ďalej tým viac takýchto malých zázrakov. Sme radi, že sa k nim môžeme pripojiť už aj my. Ďakujeme za vašu podporu a veríme, že vám naše produkty budú prinášať radosť.

tím sobi.eco

Reklamný priestor

leave your comment


Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.